Abielusuhtekoolitajad: „Muutus on võimalik!“

Avaldatud 15.2.2012, autor Janne Kütimaa

2011. aasta sügisel toimus Tallinna adventkirikus neljaosaline abielusuhtekoolitus. Koolitajad Eeva ja Pentti Suihkonen on pärit Soomest. Penttil (61) on seljataga paari aastakümne pikkune kogemus Soome Jaakkima kristliku rahvaülikooli rektorina ning mitmete raamatute keeletoimetajana, Eeval (55) keeleõpetajana. Neil on kaks täiskasvanud tütart. Eeva ja Pentti on 16 aasta vältel Soomes abielusuhtekursusi korraldanud. 2010. aastal otsustas paar jätta Soomes tehtu ning kolida Eestimaale, mõtteis misjonitöö Eesti perede seas. Perekond Suihkoneni töö eesmärgiks on leida koolitatavate seast huvitunud paare, kes sooviksid ise saada koolitatud selleks, et omakorda teisi aidata. Et töö laieneks, koolitajaid tuleks juurde ning pered võiksid kõigis Eestimaa paiguis saada tervemaks, tugevamaks ja püsivamaks.

Seekordse abielusuhtekoolituse teemadeks olid kommunikatsioon, meeste ja naiste erinevused, erinevad vajadused ning tunnete väljendamine. Tallinna adventkirikusse olid huvilistena kohale tulnud igas vanuses ja peresuhtestaatuses kuulajad. Osalejail oli võimalus esitada küsimusi ja saada tuge läbi eestpalve.

Millised on teie muljed pärast neljaosalist abielusuhtekoolitust Tallinna adventkirikus?

Pentti: Väga hea tunne on! Väga tore, et oleme siingi saanud alustada mitte otseselt kursustega, aga loengutega vähemalt. Teadvustamine on vajalik, et nendest asjadest võib rääkida, nende üle võib arutleda, võib leida nippe. Seegi aitab juba palju edasi. Aga üldiselt on väga hea mulje. Siin on olnud väga tore kõigest rääkida ja publikust tundub, et eestlased on üpris samasugused kui soomlased – ei ole suuri erinevusi. Selline kodune tunne on!

Eeva: Väga põnev oli! Olen väga tänulik selle koolitussarja eest. Olen selle jooksul ka ise palju õppinud! Loenguid ette valmistades püüdsime väga hoolikalt läbi mõelda, mida just sellele publikule pakkuda. Rääkimist ja teemasid oleks palju. Palvetasime, et oskaksime rääkida just neile inimestele seda, mida nemad vajavad. Et oskaksime ka oma elust rääkida parasjagu nii, et see ei muutuks kuulajaile koormaks, vaid tooks esile selle, et see on inimlähedane töö ja siin jagatakse ka oma elusid kuulajatega.

Pentti, ütlesid lõppeks, et sisemiste haavade teema ei mahtunud seekordsesse koolitusprogrammi. Kas jätkuplaanid on tehtud?

Pentti: Ei ole hetkel midagi konkreetset, aga läbirääkimised käivad. Oleme rääkinud pastoriga. Sisemistest haavadest oleks võimalik eraldi rääkida. Kui mitte nüüd sügisel, siis võib-olla järgmise kevade alul. Need on sellised asjad, mida tuleks rahulikult käsitleda. Ei aita see, et pinnapealselt käsitletakse. Neisse tuleb panustada. Sel teemal saaks hästi koostada väikese loengusarja.

Olete märganud, et selle teema järgi on vajadus ja huvi?

Pentti: Usun, et on. Kui selleski suhtes eestlased ja soomlased sarnased on, võib öelda, et kindlasti on vajadust, sest Soomes on see vajadus vägagi suur! Abielusuhtekursustel, mida Soomes korraldame, on väga soositud sisemise paranemise rühmad. Sinna tuleb abi saama alati kümneid ja kümneid inimesi ühe kursuse jooksul.

Teie olete tulnud Eetisse, et siinsete abielupaaride seas tööd teha, korraldada abielusuhtekursus, ja ka abielupaare endid koolitada teisi aitama. Mis on teie töö eesmärk täpselt?

Pentti: See on selline põhimõte, millest ka Piibel räägib, et kõigepealt õpetatakse ühtesid, kes on siis valmis õpetama teisi ja nii edasi. Õnnistus mitmekordistub. Loodame, et võiksime kasutada seda teavet ja andeid, mis on olemas, ja anda edasi seda kõike inimestele, kes loodetavasti südames süttivad sellest tööst ja asuvad ise sellele kasvamise teele ning võivad seda jagada edasi teistele. Loodame, et need abielusuhtekursused võiksid olla sellised, mis võiksid toimuda reeglipäraselt. Et paarid võiksid saada taas uut indu ja teavet ja armastus võiks taas lõkkele puhkeda, värskust juurde saada. Loodame, et neil kursustel oleks sel viisil ka püsiv mõju. Nagu see Soomes on toiminud, et idee on levinud üle kogu maa. Need, kes on käinud meie kursustel mitmeid kordi, on oma kodukohtades korraldanud väiksemaid kursuseid ja see ongi see mitmekordistumise põhimõte.

Teie juures on pikemate ja põhjalikemate abielusuhtekursuste kaudu käinud palju abielupaare. Mil viisil on teemad ja probleemid aastate jooksul muutunud?

Eeva: Minu meelest on rohkem kriisis olevaid paare. On inimesi, kes tulevad ja ütlevad, et see on meie viimane õlekõrs. Abielulahutus on juba ukse ees või elatakse juba eraldi. Sellised olukorrad tunduvad dramaatilistena. Neid on lisandunud. Tegelikult on inimsuhetes alati samad probleemid. Põhiõpetust ei saa muuta. Meie tahame kinni hoida Piibli põhimõtetest ja sellest, mis on Jumala plaan abielule algusest peale. See on alus. Tooni anname juurde erinevate loengupidajate ja personaalsuste, huumori, loovuse ja liikumise kaudu. Kui vaadata abielukursuse kava, võib mõelda, et ah, seal ei ole eriti midagi, seal on vaid loengud ja vestlus, söögiaeg, loeng, vestlus. See on selgroog, aga kui tegelikult sellesse kursusesse sukelduda, siis on seal palju rohkem sisu kui arvata võiks. Seda ei saa seletada, vaid seda tuleb kogeda!

Pentti: Nagu uskugi ei saa seletada, vaid seda tuleb ise kogeda. Väljastpoolt paistab see hoopis teistsugune kui seestpoolt. Kui Jumala Vaim sünnitab usu, siis see maailm avaneb. Nõnda ka abielukursusel avaneb see maailm viisil, mis haarab kaasa ja mõistadki, et ohhoo! see oligi super värk!

Tegemist on kristliku abielukursusega. Kas ootate neile ka selliseid paare, kus üks on kristlane, teine mittekristlane või ei ole kumbki paarist kristlane?

Pentti: Loomulikult võivad kõik osaleda. See on abielukursus ja sinna ei ole sisseastumiseksameid, kas oled usklik või kui usklik oled. Kõik on teretulnud. On neid, kes on väga kodus vaimulikes asjades, ja neid, kes ei ole. On paare, kus üks on mittekristlane ja teine kristlane, kõike on. See ei ole takistanud. Need, kes tulevad, on juba otsustanud, et tahavad abielu nimel tulla. Nad on reklaamist mõistnud, et tegemist on kristliku sõnumiga ja põhimõtted on Jumala Sõna kohased. Me ei saa rääkida abieluasjadest muidu kui lähtuvalt sellest alusest, millesse usume. Ja me usume, et Jumal, kes on abielu üldse välja mõelnud, on öelnud, et inimesel ei ole hea üksi olla. Mina teen temale abi, kes on tema kohane! See on Jumala leiutis, et nii on hea! Kui Jumal tegi Eeva ja Aadam esimest korda teda nägi, hüüatas ta rõõmust, et see ongi tema! Ta süda oli müüdud. Nii et me ei saa rääkida millestki muust kui sellest, mis on Jumala plaani kohane. Ta on ette näinud, et mees ja naine teineteist armastaksid ja oleksid teineteisele truud kogu elu. See on Piibli seisukoht. Seal antakse ka nõu selle kohta, kuidas see võiks võimalik olla. See on võimalik! Vastupidiselt sellele, mida tänapäeval üldiselt usutakse, et no, oleme koos seni, kuni tunded hääbuvad või kaovad. Aga asi ei pea sellega lõppema. Tunded tulevad ja lähevad, aga neid võib ka uuesti leida. Need ei kao kuhugi.

Kindlasti on juhtumeid, kus üks paarist arvab, et tuleks abielu hoidmiseks abi otsida, teine ei ole aga sugugi huvitatud. Mida sellises olukorras teha?

Eeva: Naised on üldiselt huvitunumad inimsuhetest ja tahavad suhet hoida. Mehed ei näe asja samast vaatevinklist. Nad keskenduvad rohkem toimetulekule ja pere välispidistele asjadele. Oleme kogenud, et sageli peab naine hakkama meest n-ö moosima ja meelitama, et kursusest osa võtta. Väga mõjuvaks on osutunud see, kui mõni paar sõpruskonnast või sugulaste seast on käinud kursustel ja ümberkaudsed märkavad, et midagi on muutunud. Paar on leidnud midagi uut ja nad justkui säravad. See äratab positiivse kadeduse, eriti just naiste seas – mina tahan ka seda! Miks neil on vahva teineteisega koos, nad armastavad teineteist ja võtavad toredaid asju ette? Kui midagi sellist võib sellelt kursuselt leida, võiks ka meie sinna minna! Võib olla meiegi leiame midagi? Teise inimese elus nähtav eeskuju on see, mis toimib ja paneb mõtlema, et miks ma küll ei panusta sellesse, mis on tähtsaim asi elus. Kui meil on abielus hea olla, on see ka parim kink lastele! On tähtis olla lastele eeskujuks, et nemadki hiljem julgevad end teise inimesega siduda ja abielluda. Et neil ei tekiks traumat, et ei mingil juhul abiellu... Kodus oli ju näha, kuidas abielu on, ja see on jube! Tuleb mõelda oma lastele. Vanemad võlgnevad neile heaks eeskujuks olemise.

Pentti: Sageli on juhtunud, et mehed, kes on vastumeelselt kursusele tulnud ja mõtlevad, et nad tulevad nüüd kohtumõistmise kohta, kus neile siis teavitatakse, et nad on täiesti mädad mehed ja ebaõnnestunud, mõistavad, et asi ei olegi nii. Nii mehele kui naisele antakse võimalus kõnelda ja asjadega tegeleda. Ja see, mis mehi vägevalt mõjutab, on see, kui nad märkavad, et naine muutub! Oh sa poiss, see naine on justkui uus inimene! Nad on sellest nii vaimustunud, et võib juhtuda, et järgmisel korral on mees palju innukam tulema, kui naine, sest ta on kogenud, et sellest on saanud õnnistus nende elu jaoks.

Igaüks toob abiellu kaasa oma loo – mineviku, valikud jne. Kas võib öelda et abielukursus sisaldab endas kogu elu ja mitte üksnes abielu?

Pentti: Just nii võibki öelda. Seepärast on väga oluline, et kursustel ei õpetata üksnes seda, kuidas me omavahel hakkama saame. Muidugi on see ka väga oluline, et õpetatakse, kuidas teineteisega suhelda, milline on hea kommunikatsioon, kuidas näitame hellust ja mõistame teineteise vajadusi. Aga neis kursustes sisaldub ka selline parandav element, kus võib armastust täis õhkkonnas saada palvetuge ja paranemist ja koos võtta vastu, mida Jumalal on anda sisemise inimese paranemiseks. Oleme neil kursustel kohanud väga palju haavatud inimesi. See on nii tavaline! Jumal on nii ustav, et ta tahab tulla just parandama seda sisemist last, kes on hirmunud ja haavatav ja rikkis. Kui inime ise on selline, siis peegeldub see loomulikult ka abielus ja sellest sünnib igasuguseid probleeme, vääritimõistmisi, solvumisi ja kõike seda, mis kogu aeg vaevab abielus olles. Kui inime saab terveneda sammhaaval, saab abielugi paraneda. Seepärast ongi neis kursustes palju palvet, neis on palju Jumalaga kohtumist ja paranemist. Mitte ei anta üksnes teavet. Teave on ka tähtis, see aitab ka palju, aga veelgi enam aitab Jumalaga kohtumine.

Nii et kui inimene on terve sujub abielu ka paremini ja suhtlemisprobleemid on väiksemad?

Eeva: Muidugi. Kui ka abielu osapooled mõlemad oleksid usklikud ja hea taustaga, ei saa praeguses maailmas tugineda sellele, et abielu ei ole vaja hoida. Usklikkus ei ole garantii sellele, et abielu õnnestub. Võid olla psühholoog või psühhiaater, võid teada kõik inimese psüühikast ja inimsuhetest ja kõigest, aga siiski abielus ebaõnnestuda. On teatud põhimõtted, mida on hea õppida ja kohandada. Ei tasu end õigustada ja öelda, et meil ei ole vaja abielu pärast muret tunda, me oleme nõnda headest peredest ja meil on kõik hästi. Meie ühiskonnas, kus abielu justkui pommitatakse ja kiusatusi on kogu aeg, see väide ei kehti. Nii et usun, et on tõeliselt tark igas abielus mingil viisil abielu eest head hoolt kanda. Võib olla see ei vaja nii palju hoolitsust, nagu head autot ei ole väga palju vaja parandada, aga hooldust on autol ikka vaja. Kui on väga katkine auto, tuleb seda rohkem parandada ja kontrollida, kas see ikka toimib, kui tuua säärane paralleel.

Pentti: Olen väga päri! Ei ole mingi garantii see, et sul on teave ja hea taust selleks, et abielu õnnestuks. Rohkem on küsimus selles, kas oled piisavalt alandlik, et abielu n-ö hooldada. See on põhiküsimus minu meelest. Et oled piisavalt alandlik, et võtta vastu abi ja see, et oled piisavalt alandlik teisele lähenema nii, et kogu aeg säiliks avatud õhkkond. Et kui midagi jääb vaevama, siis saab asjad kohe ära lahendada, et need ei jää hõõruma ja neid ei jäeta kuskile enda sisse ning ei mõelda, et kunagi tulevikus tegeleme nende asjadega, vaid tegeletakse siis, kui need on päevakorral. Siis on enamasti juba hoiaku küsimus, kas õnnestutakse.

Te ise olete pärit Soomest ja siiani seda tööd teinud Soomes. Kas abielukursused ja töö abieludega on universaalne või sõltub see ka ühiskonna eripärast?

Pentti: Palju erinevusi on maade vahel ses osas, kui palju sellest räägitakse ja kui palju sel alal inimestele koolitusi pakutakse. Soomes on 1970-ndatest aastatest koolitus intensiivsem olnud. Sealt alates on kursuseid muudkui lisandnud. Kui meie alustasime, ei olnud neid kursuseid väga palju. Nüüd on Soomes pakkumine päris suur. Need kursused on populaarsed ja enamasti täis broneeritud. Soomest on seda kursust mujalegi viidud. Usun, et Eestis ei ole hetkel liiga palju abielukoolitust. Vajadus on siin sama, mis Soomes, kuna nõnda palju on paare, kes lahku lähevad. Siingi lõpeb 50% abieludest lahutusega. Kui see ei kõnele vajaduse suurusest, siis mis veel kõneleks.

Eeva: On tehtud uuringuid, et nendest paaridest, kes kursustel on osalenud, on lahkuminejate hulk vaid 5%. Nii et see on vaid väike hulk. Sageli on lahutuse põhjus rohkem teadmatus kui see, et kindlasti oleks vajadus lahku minna. Arengusuunda võib muuta sel viisil, et hakkad abielu nimel tööd tegema. Kursuselt võib leida lootust. See ei ole üksnes teave, vaid on näha inimesi, kelle elu on muutunud. Olulisim on, et lootus põlema süttib selles suhtes, et tasub hakata suhet taas üles ehitama.

Pentti: Just, lootus on see, mis kannab, ja kui saad kasvõi veidikene aimu sellest, et asjad võivad muutuda, kui saad elava puudutuse selle kohta, et see on tõeline ja muutus on võimalik – see aitab juba palju edasi! MA

Abielusuhtenõuanded Eeva ja Pentti Suihkoneni kodulehelt: http://avioliitto.verbalia.info

Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Veel samalt autorilt
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat