Mõõdukus ja enesedistsipliin

Avaldatud 2.12.2024

Kui rääkida mõõdukusest, siis tuleb mängu enesedistsipliin. Ilma enesedistsipliinita ei saa olla ka mõõdukust. Mis on enesedistsipliin? Eesti keele seletav sõnaraamat ütleb nii: enesedistsipliin on oskus enese üle valitseda, alistuda oma tegevuses iseenda seatud kindlale korrale ning põhimõtetele.
Kas sa oled kunagi endale uusaastatõotusi andnud? Kui kaua sa neid pidada oled suutnud? Varsti on saabumas uus aasta ja tavaliselt on jaanuari alguses inimesed kõige innukamad oma lubadusi täitma, aga aja edenedes hakkab jõud raugema.

Siin tuleb mängu enesedistsipliin.
•    Enesedistsipliin aitab sul keskenduda oma eesmärgile. See aitab sul igas olukorras enda ja oma reaktsioonide üle kontrolli omada.  Enese-distsipliin on nagu lihas: mida rohkem sa seda treenid, seda tugevamaks see saab. Vähene enesedistsipliin põhjustab madalat enesehinnangut.
•    Psühholoogiateaduses ilmunud artikli kohaselt on enesedistsipliin parem akadeemilise edu kui IQ ennustaja. Uuringus leiti, et kõrge enesedistsipliiniga noorukid edestavad oma impulsiivsemaid eakaaslasi kõigis akadeemilise tulemuslikkuse näitajates, sealhulgas hinnetes, testide tulemustes, konkurentsivõimelisse gümnaasiumisse vastuvõtmises ja õppetöös osalemises.
•    Enesedistsipliin tähendab tarkade valikute tegemist. Alates toidust, mida sööd, kuni füüsilise aktiivsuseni, kõik sõltub distsiplineeritusest.
Näiteks soodustab treening kontrolli keha üle, mis võib kaasa tuua parema kontrolli teiste eluaspektide üle, mis on peamine kaitsevahend stressi vastu. Inimestel, kes regulaarselt treenivad, on kõrgem enesehinnang ja nad säilitavad enesedistsipliini.

Enesedistsipliini viis sammast on aktsepteerimine, tahtejõud, raske töö, töökus ja püsivus.


•    Aktsepteerimine on kõige põhilisem väljakutse, millega inimesed silmitsi seisavad. Nad ei suuda oma praegust olukorda täpselt tajuda ja aktsepteerida. Oluline on tuvastada valdkond, kus sinu  distsipliin on kõige nõrgem. Hinda olukorda, kus sa praegu oled, aktsepteeri oma olukorda ning koosta enda jaoks tegevuskava, et selles valdkonnas paraneda.
•    Tahtejõud on see, kui koondad oma jõu. Sa valid eesmärgi, lood rünnakuplaani ja viid selle ellu. Sinu tahtejõud on madalaim, kui oled stressis.
•    Raske töö on see, mida paljud inimesed püüavad vältida, tehes seda, mis on kõige lihtsam. Kuid head tulemused on tavaliselt tugeva pingutuse vili.
•    Töökus on see, kui arendad välja suutlikkuse pingutada ja panustad aega.
•    Püsivus võimaldab sul jätkata tegutsemist isegi siis, kui hetkel puudub motivatsioon.
•    Enesedistsipliinist saab võimas tööriist,  kui seda kombineerida eesmärkide seadmise  ja planeerimisega. Kirjuta oma eesmärgid  üles ja veendu, et teed kõik endast oleneva, et neist kinni pidada. 
•    Lõpeta alati iga püstitatud eesmärk, enne kui alustad uuega. 

Kust alustada?

Enesekontrolli saavutamine ei toimu üleöö. See võtab aega ja harjutamist, aga nõuab kindlat soovi alustada ja pühendumust. Kõige olulisem on alustada!
Kui alustad enesedistsipliini kasvatamist, ava palvemeeles oma Piibel ja lase Pühal Vaimul end juhtida. 
Siin on mõned nipid, mis aitavad alustada. 

•    Inventuur: proovi pidada oma edusammude kohta päevikut. Võid alustada sellest, et märgid üles raskused enesekontrolli vallas. Kirjuta üles oma mõtted ja tunded seoses nende raskustega. Kirjuta üles palved ja kasulikud kirjakohad Piiblist.
•    Eemalda oma elust asjad, mis võivad sinu tahtejõudu negatiivselt mõjutada. Keegi ei ütle sulle, et torka välja silm või raiu käsi ära, kuid võib-olla saad midagi oma keskkonnas kohandada, et muuta enesekontrolli teekond lihtsamaks. Näiteks kui sinu mure on liigne näksimine, siis alusta sellest, et ei osta koju näkse.
•    Uuri  Jeesuse elu ja seda, kuidas Ta provokatsioonidele reageeris. Jeesus on meie ülim eeskuju ja Teda vaadeldes saame muutuda rohkem Tema sarnaseks.
•    Õpi ütlema ei. Me ei saa valada tühjast karikast ja me ei ole kutsutud tegema kõike.
•    Vasta vs. reageeri. Tee paus, enne kui reageerid. (Sellepärast öeldakse inimestele, et nad peaksid vihastudes kümneni lugema!) Mõnikord on vaja lihtsalt veidi rohkem mõtlemist, et mitte reageerida viisil, mida hiljem võib-olla kahetseme. 
•    Võta vastutus. Sinu päevik võib selles aidata. Ole aus selles osas, millega võitled, ja ära karista end eksimuste pärast. Võid otsida endale inimese, kes sind kontrollib ja aitab õigel teel püsida.
•    Alusta väikeste eesmärkidega ja koosta iga eesmärgi jaoks tegevuskava. Premeeri ennast!

Pea meeles: Jumal on saatnud oma Püha Vaimu, et Ta meid sellel teekonnal aitaks.

•    Peame paluma Jumalalt abi
Jaakobuse 4:7 ütleb: „Alistuge siis Jumalale! Pange vastu kuradile, siis ta 
põgeneb teie juurest.”

Tahtejõud on nagu lihas. Mida rohkem sa seda treenid, seda tugevamaks see muutub.

https://www.askanadventistfriend.com/adventist-health/self-control/
https://www.adventisthealthcare.com/living-well/the-importance-of-self-discipline/
 

Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat