Neljapäev: Toidetud Jumala Sõnast
Avaldatud 7.11.2024, autor Roger O. Caderma
Maailmas, kus elu melu tavaliselt summutab Jumala hääle, annab Jumala Sõna tegelikku ülalpidamist ja kannab meie eest hoolt. Psalm 19:8–15 on ilus näide sellest, kuidas Jumala Sõna annab meile vaimulikku toitu, tarkust, rõõmu ja juhatust. Tänases tekstis süveneme põhjalikult teemasse „Mina lähen ja jagan Jumala Sõna“. Me uurime Tema tõe rääkimise muutvat jõudu ja kuidas see võib pakkuda rikkalikku elu nii andjale kui ka kuulajale.
Nii nagu meie füüsiline keha sõltub toidust ja joogist, et ellu jääda, sõltub ka meie vaimulik heaolu toidust. Piibel on ebastabiilses ja ettearvamatus maailmas imeline varjupaik. Tema Sõna uurides sukeldume Jumala armastuse, mõistmise ja armu sügavustesse. See toidab meie hinge, tuletades meelde Jumala vankumatut iseloomu ja murdumatuid tõotusi.
Jumala Sõnal on vägi muuta mittetargad targaks.
Nagu kõrbes asuv allikas, kustutab see jaheda meeldiva veega meie janu. Seda vaimulikku toitu tuleks aga pigem jagada kui endale hoida. Kui me kohtame vaimselt janust nõrkevaid inimesi, võime pakkuda neile sama elustavat vett, mille oleme avastanud Jumala Sõnas. Sel viisil saame Jumala armu kandjateks, elustades ja taaselustades inimesi enda ümber.
Igapäevane tarkus
Piibel on teadmiste allikas. Need, kes seda otsivad, arendavad mõistmist ja tarkust. Paljud meist peavad end lihtsaks või mitte eriti targaks, kuid Jumala Sõnal on vägi muuta mittetargad targaks. See pakub kasulikke nõuandeid toimetulekuks elu väljakutsetega. Piibel on täis lugusid tavalistest inimestest, kes tegid tänu usule ja Jumala Sõnale kuuletumisele märkimisväärseid tegusid. Nende usk Jumalasse ja pühendumine Tema Sõnale sillutasid teed nende teadlikkusele ja edule.
Jumal kasutab selle tarkuse edastamise vahendina meid. Need, kes võitlevad eluraskustega, võivad saada meilt selgust ja abi. Me saame neid varustada, et nad saaksid teha tarku otsuseid, mis ülistavad Jumalat ja viivad viljakale elule.
Ehe õnnelikkus
Rõõm on meie maailmas väärtuslik ja raskesti tabatav kingitus. Paljud otsivad seda ajalistes naudingutes ja ajaviitmistes, kuid saavad siis teada, et tõeline ja püsiv rõõm on ainult Jumala ligiolus. Tema Sõna näitab teed tõelise rõõmu juurde.
Issanda seadused on õiged, sest need peegeldavad Tema veatut ja ausat iseloomu. Need suunavad meid eemale patu ja isekuse hävitavatelt radadelt ning armastuse, armu ja rõõmuga täidetud elu poole. Kui me kuuletume Jumala käskudele, kogeme sügavat ja püsivat rõõmu, mis ületab kõiki eluolusid.
Piibel on täis lugusid tavalistest inimestest, kes tegid tänu usule ja Jumala Sõnale kuuletumisele märkimisväärseid tegusid.
Me muutume rõõmu kandjateks, kui jagame Jumala Sõna head sõnumit teistega. Me näitame inimestele Kristuse tundmise imelist rõõmu ja rõõmu lunastusest ning muutusest, mille Tema meie ellu toob. Meie tunnistus toob inimestele, kes on eluraskustes, lootust ja rõõmu.
Särav valguskiir pimeduses
Jumala Sõna toimib siin pimedas maailmas kui suunav valgus, mis valgustab meie ees kulgevat teed. „Issanda käsk on selge, see valgustab silmi.“ (s 9) See näitab ebakindlatel aegadel suunda, annab meeleheites lootust ja loob segaduses selgust. Issanda seadus annab meile jõudu käia Tema tões, sest see on pigem vabastav kui piirav.
Kui kuulutame evangeeliumi väe ja jõuga, muutub meie elu Tema Sõna muutva väe tunnistuseks.
Kui levitame Jumala Sõna sõnumit teistele, muutume pimedas maailmas tuledeks. Me aitame inimestel leida teed pääsemise ja vooruse poole. Me suuname inimesi õigele teele, kui nad on eksinud ja otsivad elu mõtet. Meie elul on siis tunnistuse kvaliteet, mis on kõigile eredalt näha kui tõend Jumala Sõna muutvast jõust.
Sügav vaimulik avastus
Oma vaimulikul teekonnal võtame katte tõelt, mis ühendab Jumala Sõnast leitud isikliku toitumise laiema kutsumusega: missiooniga, milleks meid on valitud.
Tunnistame, et selleks vastutuseks valmistumisel on äärmiselt oluline kasvatada oma meelt Tema Sõna igapäevase uurimise kaudu. See on midagi enamat kui lihtsalt teave; see on vaimulik pidusöök, jõuallikas, mis tuksleb sügaval südames. Jumala Sõna kui täiusliku ja usaldusväärse teejuhi aktsepteerimine ei kõnele mitte ainult isiklikust valgustatusest, vaid ka sellest, et oleme valmis missiooniks, milleks meid on kutsutud.
Jumala Sõna kui täiusliku ja usaldusväärse teejuhi aktsepteerimine kõneleb sellest, et oleme valmis missiooniks, milleks meid on kutsutud.
Veelgi enam rõhutatakse pühendumist Jumala Sõnale kuuletumisele, mis kordab Psalm 19:11 tõotust suurest palgast. See viitab kahekordsele õnnistusele: isiklik kasu, mis tuleneb Jumala Sõna järgi elamisest, ning ettevalmistus missiooniks. See on muutumisprotsess, milles Sõna on teejuht, jõu ja rõõmu allikas.
Nende tõekspidamiste kohaselt kõlab prohvetlikult kuulutamise vaimuanni kaudu Ellen G. White’i aegumatu tarkus: „Ma soovitan sulle, kallis lugeja, Jumala Sõna kui sinu usu ja teguviiside juhtnööri.“* See ei ole põgus mõttekatke, vaid oluline printsiip, mis annab tooni meie usuteekonnale ja seeläbi ka meie valmisolekule meile määratud rolliks. Ellen G. White’i õpetused rõhutavad ajatut tõsiasja, et Piibel on rohkem kui raamat; see on autoriteetne teejuht, mis juhib meie usu- ja misjoniteed.
Meie lugemine lõpeb 15. salmis, mis muutub isiklikuks pühendumuseks: „Olgu sulle meelepärased mu suu kõned ja mu südame mõtlemised sinu ees, Issand, mu kalju ja mu lunastaja!“ See on rohkem kui soov isikliku puhtuse järele; see on arusaam, et Tema Sõna kaasamine meie ellu ei ole passiivne tegu, vaid pigem aktiivne valmisolek osaleda Jumala plaanis.
Kui kuulutame evangeeliumi väe ja jõuga, muutub meie elu Tema Sõna muutva väe tunnistuseks. Meid on valitud misjonitööle ja see valik on midagi enamat kui lihtsalt nimi; see on tunnustus, et meie elu, mida toidab Tema Sõna, on varustatud ja võimeline täitma eesmärki, mis on suurem kui meie ise. •
Roger O. Caderma on seitsmenda päeva adventistide koguduse Lõuna-Aasia Vaikse ookeani divisjoni esimees.
* Ellen G. White, Varased kirjutised (Washington, D.C.: Review and Herald Pub. Assn., 1882, 1945), lk 78.
Küsimusi aruteluks
1. Kuidas kannab Jumala Sõna hoolt sinu hinge eest?
2. Kas sinu Pühakirja lugemisest on saanud passiivne tegevus? Missuguseid muutusi saaksid ellu kutsuda, et see oleks aktiivsem?