Pühapäev: Rõõmu ja lootuse sõnum

Avaldatud 3.11.2024, autor Stanley Arco

Christian sündis kristlikku perre, kuid tal ei olnud juurdepääsu Piiblile. Vanemas eas sai temast alkohoolik. Ta abiellus adventistist naise Alcylene’iga ja naise Piiblist sai peagi nende abielus tülide allikas. Neis probleemides pettununa andis Christian Piibli sõbrale, kes kasutas selle lehekülgi tubaka suitsetamiseks.

Christiani naine ähvardas mehe maha jätta. Püüdes meeleheitlikult oma abielu päästa, võttis Christian vastu kutse osaleda koguduse palvekoosolekul. Jutlustaja kallistas Christianit ja kinkis talle Piibli.

Christian esitas oma naisele kangekaelselt väljakutse: „Kui ma leian Piiblist, et alkohoolikud ei pääse taevasse, siis lõpetan joomise.“ Kas Pühakirja lugemine muudaks Christiani elu ja suhtumist?

Pühakirjas saab ilmsiks Jumala plaan 

Piiblist leiame sõnumi, mis näitab Pühakirja jätkuvat autoriteeti ja asjakohasust kristlase elus; tunnistuse Jumala lunastusplaanist läbi ajaloo ja julgustava õpetuse püsivuse, rõõmu ja lootuse kohta Jumalas.

Esimeses ja viimases peatükis annab Piibel meile pildi sellest, milline pidi olema täiuslik, ilma patuta elu ja milliseks see taastatakse, kui Jeesus tagasi tuleb. Kannatused, valu, kurbus ja patt ei olnud Jumala plaan. See oli inimese valik.
Aadam ja Eeva nautisid igapäevast kohtumist Issandaga. Kui nad olid Jumalale sõnakuulmatud, tundsid nad häbi ja hirmu (1Ms 3:8). Siis oli vaja, et ilmneksid Jumala armastus ja kaastunne. Ta andis neile tõotuse Päästjast, Messiast (vt 1Ms 3:15). Piiblist ilmneb, et lunastusplaan oli „muistseist päevist, igiaegadest“ (Mi 5:1). 

Jumal oli kurb, et Ta oli oma loodust lahutatud. „Kui Issand nägi, et inimese kurjus maa peal oli suur ja kõik ta südame mõtlemised iga päev üksnes kurjad, siis Issand kahetses, et ta inimese oli teinud maa peale, ja ta süda valutas.“ (1Ms 6:5, 6)

Ja kuigi inimkond teadis loomise ja patu ajalugu – nad teadsid Aadama ja Eeva lugu Eedeni aias; nad teadsid patu tagajärgi ja maailma puhastanud veeuputust –, usaldasid nad siiski omaenda päästmisvõimet. „Ja nad ütlesid: „Tulge, ehitagem enestele linn ja torn, mille tipp oleks taevas, ja tehkem enestele nimi, et me ei hajuks üle kogu maailma!““ (1Ms 11:4)

Ühendus Jumalaga toob rõõmu Tema juuresoleku kindlusest ning loob sügava ja lähedase ühenduse Temaga.

Jumal ei väsinud armastusest. Ta kutsus ustava mehe, Aabrahami õnnistuseks kogu inimkonnale. Kui Aabrahami järeltulijad olid Egiptuses orjastatud, kuulis Jumal nende hüüdeid ja vabastas nad. Kui nad rändasid kõrbes, rajas Jumal oma armastuse ja sõpruse liidu tähiseks füüsilise märgi. Ta ütles: „Ja nad tehku mulle pühamu, siis ma asun elama nende keskele.“ (2Ms 25:8) Kuid nad ei olnud rahul pühamuga, Jumala ligiolu elava sümboliga.

Mida nad nüüd küsisid? „Pane nüüd meile kohut mõistma kuningas, nagu on kõigil rahvail!“ (1Sm 8:5) Jumal kuulis neid ja andis neile nende südamesoovi. 1. Saamueli 9:16 ütleb: „…sest ma olen vaadanud oma rahva peale, sest ta hädakisa on jõudnud minuni!“ Kas maine kuningas oli osa Jumala plaanist? Ei. Tal oli parem plaan: igavene kuningas, Messias! See Kuningas, Messias armastab ja päästab oma rahva. Hoolimata sellest, et rahvas eemaldus Issandast mitu korda, otsis Ta neid järjekindlalt.

Piibel toob rõõmu ja lootust 

Mil viisil tekitab Piibel rõõmu? See räägib meile Jumalast ja Tema armastavast iseloomust ning Tema tegevusest ajaloos. Kui me õpime Jumala kohta, mõistame rohkem Tema armastuse, headuse, ustavuse ja muude omaduste kohta, mis meile rõõmu valmistavad.

Piibel annab tarkust ja elujuhiseid. Sellest saadud julgustuse kaudu võime väljakutsetele julgelt vastu astuda. Me saame Piibli elulugudest ja Jeesuse õppetundidest lohutust. Püsivus ja rõõm on siis osa meie elust, isegi keset raskusi. Pühakiri annab igale probleemile eesmärgi. See annab inimkonna tulevikule jumaliku plaani.

Ühendus Jumalaga toob rõõmu Tema juuresoleku kindlusest ning loob sügava ja lähedase ühenduse Temaga. Lõpuks ei ole meil mitte ainult teoreetiline teadmine, vaid sõprussuhe Loojaga. Piibli lugemisest kasvab lootus, mis on midagi palju enamat kui positiivne suhtumine.

Jumalal on kogu võim, et täita igavese elu lubadus. Ta ütleb: „Ära karda! Mina olen Esimene ja Viimne ja Elav. Ma olin surnud, ning ennäe, ma elan igavesest ajast igavesti ning minu käes on surma ja surmavalla võtmed.“ (Ilm 1:17, 18). Piibel annab meile tõotuse uuest taevast ja maast. „Ja Jumal pühib ära iga pisara nende silmist … sest endine on möödunud.“ (Ilm 21:4) Samuti annab Piibel meile tõotuse taastamisest. Johannese 14:1–3 ütleb: „Teie süda ärgu ehmugu! Uskuge Jumalasse ja uskuge minusse! … ma lähen teile aset valmistama? Ja kui ma olen läinud ja teile aseme valmistanud, tulen ma jälle tagasi ja võtan teid kaasa enese juurde, et teiegi oleksite seal, kus olen mina.“

Ja kuigi inimkond teadis loomise ja patu ajalugu, usaldasid nad siiski omaenda päästmisvõimet.

Piiblit uurides avastame, et Jumalal on inimkonna jaoks lunastusplaan. Me muutume tegelikult uuteks olenditeks. „Niisiis, kui keegi on Kristuses, siis ta on uus loodu.“ (2Kr 5:17)

Tulemus

Mäletate Christianit ja tema lubadust? Christian ja Alcylene hakkasid koos Piiblit lugema. Kolmekümne päevaga olid nad selle täielikult läbi lugenud. Christian leidis kõik vastused, mida oli otsinud. Nende pereelu muutus ja Christian ristiti. Ta hakkas õpetama Piiblit, ta andis piiblitunde ja viis läbi evangeelseid kogunemisi.
Kolmeteistkümne aasta jooksul pärast ristimist on nende pere oma vahenditega ehitanud kuus kirikut ja aidanud kaasa veel 22 kiriku ehitamisele Amazonase džungli Autazes’ piirkonnas.

Piibli lugemisest kasvab lootus, mis on midagi palju enamat kui positiivne suhtumine.

Kas Piiblil on elumuutev vägi? Kas see annab elule eesmärgi? Jumala armu läbi ja siira Sõna uurimise kaudu sai Christian uueks inimeseks. Paljud inimesed, keda tema ja ta perekond on puudutanud, on tunnistus Jumala hämmastavast armust ja Tema jumalikust plaanist. •

Stanley Arco on seitsmenda päeva adventistide koguduse 
Lõuna-Ameerika divisjoni esimees.

Küsimusi aruteluks
1. Mis on sinu lemmiksalmid Piiblist, mis annavad sulle lootust ja teevad meele rõõmsaks?
2. Mil viisil oled kogenud Jumala armastuse püsivust?

 

Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat